Listopad 2008

Státní svátky

22. listopadu 2008 v 17:54 Zajímavosti
Státní svátky

Ostatní svátky
Máte nějakou stížnost na můj blog??

20. listopadu 2008 v 19:17 Reklamy atd.
Jestli jo tak pište:

Rekalmy

20. listopadu 2008 v 19:14 Reklamy atd.
Zde můžete vložit svou reklamu! Ráda se na váš blog podívám, dám hlas či jinak podpořím :)

Hezký den, M`

Chorvatsko 4

16. listopadu 2008 v 21:55

Jadran, Jadranské moře

Jadran,Jadranské moře,Jaderské moře se rozkládá mezi Balkánských a Apeninským poloostrovem. Název je etruského původu. Své jméno získalo podle osady Hatrie ležící nedaleko Benátek , která byla později latinizována na Atrii, dnešní Adrii.
Jeho délka je 783 km, průměrná šířka 177 km. Severní část Jadranu u Istrijského poloostrova je více mělká, jižní část je mnohem hlubší. Zatímco na severu hloubka dosahuje mnohdy i méně než 30 metrů, na jihu je Jadran v některých místech hlubší než 1 000 metrů. Rekordní hloubka Jadranu je 1330 m, a to na území Černé Hory. Podle posledních průzkumů se neoficiálně hovoří o téměř 1 600 m. Jadranské moře se každoročně zvětšuje na úkor pevniny, a to o 2,5 mm (1 metr každých 400 let).
Rozdíl mezi přílivem a odlivem na Jadranu je relativně malý. Nejmenších hodnot dosahuje na jihu Chorvatska, např. v Dubrovníku pouhých 30 cm.
Jadran je znám svou vysokou salinitou (slanost moře), která dosahuje 38 %o (38 g soli v 1 litru vody). Slanost je vyšší na jihu země. V místech delt sladkovodních řek je samozřejmě podstatně nižší.
Teplota vod Jadranského moře dosahuje v letních měsících 23 - 26 oC. V zimních měsících je teplota moře vyšší než teplota vzduchu. Vysoký obsah soli způsobuje velkou průzračnost vody. Některé zdroje uvádí, že na otevřeném Jadranu je možno spatřit předměty až do hloubky 56 metru.
Jadran je často nazýván "modrý Jadran". Jeho typická tmavě modrá barva je způsobena především nízkým výskytem biologického planktonu.


Průměrné teploty moře v letních měsících (v oC)

Istrijský poloostrov
Severní Dalmácie
Jižní Dalmácie
červen
20
22
22
červenec
23
24
24
srpen
23
25
25
září
21
23
24


Jadran je proslaven také svou čistotou. V oblasti Středozemního moře má vody nejčistší a také v celosvětovém měřítku se řadí na přední místa. Chorvatské úřady věnují ochraně moře a životního prostředí zvýšenou pozornost.

Chorvatsko 3

16. listopadu 2008 v 21:52

Plitvická jezera Chorvatsko

  • Rok založení parku Plitvice: 1949
  • Rozloha parku: 29.685,15 hektarů
  • Počet návštěvníků: 866.218 (v r. 2006)
  • Počet obcí: 19
  • Nejvyšší bod: 1279 mnm (Seliški vrch)
  • Nejnižší bod: 367 mnm (Koranski most)
  • Největší hloubka jezera: 47m (Kozjak)
  • Počet jasných dnů: 55

Národní park Plitvicka jezera se nachází na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica mezi města Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. Krasová jezera jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. Nachází se zde 140 vodopádů, 20 jeskyň a zřídel. Rozloha parku je 29 482 ha. Lesy jsou bukové, jedlové, smrkové a tisové. Žijí zde medvědi, lišky, srny a divoká prasata.

Park leží ve vápencové proláklině a neustále mění svou tvářnost narůstáním travertinových hrází, erozí travertinových bloků a dalších vlivů. Ke vzniku teras přispívají hlavně unikátní bakterie, které žijí na terasách v mechu a trávě. Bariéry narůstají dost rychle, asi 3 cm za rok. Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou. Barva jezer se neustále mění od azurové přes jasně zelenou po tmavě modrou nebo šedou. Barva je závislá na množství minerálů a organismů ve vodě, neboť déšť přináší bahno, které se ukládá na dně, a různý úhel dopadu slunečních paprsků působí neuvěřitelné barevné proměny.

Historie jezer

Podle pověsti jezera vznikla v době velkého sucha, kdy se všichni obyvatelé modlili byť i o jedinou kapku vody. Nad lidem se tehdy slitovala Černá královna a spolu s větrem a hromy přivolala vytoužený déšť. Ten pak trval mnoho dní, dokud se nevytvořila jezera.

Označení Plitvická jezera bylo poprvé použito v roce 1777 knězem Dominikem Vukasovičem. 8. dubna 1949 byl založen národní park na ochranu unikátní kaskády (převýšení 156 m) a v r 1979 byl zařazen do Světového dědictví UNESCO. Do roku 1958 byl pro turisty nedostupný. Poté byl park zpřístupněn turistům. Na jaře 1991 se území parku stalo místem velikonoční krvavé bitvy, prvního vojenského konfliktu, který si vyžádal oběti v rámci Jugoslávské občanské války
Chorvatsko 2

16. listopadu 2008 v 21:36Koho zajímá Chorvatsko tak se mrkněte na tyto stránky:klik nebo tadyk:klik
a taky tady:klikni nebo jeětě tady:klik

Fakt nádhera je to ta nejskvělejší země kterou znam smozřejmě až po Česku!!

Karma

16. listopadu 2008 v 21:24
Karma vznikla v chorvatském městě Umag . Založil ji v roce 1999 Nenad Cirjak (Neno) a Josip Miani (Pipi). Potřebovali ale zpěvačku. Po dlouhém hledání našli Mirelu Zemcak, učitelku a sbormistryni v hudební škole. Mirela ,ale psala texty pro jiné skupiny! Proto místo ní vybrali dívku z Novigradu, Taru. První hit od Karmy je píseň Reci mi ne.Hrála se v rádiích i na diskotékách. Jelikož reakce na singl byla kladná, Karma pokračovala a vydala druhý hit Zaustavite zemlju. I tato skladba se dočkala opravdu mohutného obdivu a dodala skupině energii k pokračování.
Karmu ovlivnily skupiny jako třeba Eiffel 65, Gidi D Agostino, Scooter nebo Sash a Mollela. Třetí samostatný singl (videoklip) Bio simi sve byl té doby nejlepší hudební klip tohoto Disco-Popového tria.
Ještě před vydáním prvního alba Sedam Dana se Karma zúčastnila hudebního festivalu ve Splitu (2001) a se stejnojmenným singlem vyhrála cenu za nejlepší hudební aranžmá!!! Album-Sedam Dana vyšlo o pár měsíců později (srpen 2001). Bylo v něm obsaženo 15 písní a jeden remix . Nové písně byly většinou psány skupinou, ale používali i části starých chorvatských hitů z 80. let jako třeba Stara vremena od Novi Fosili, Glavo luda od Zdravko Colic a Zaustavite zemlju od Prljavo Kazalite. Po vydání tohoto alba se Karma proslavila i za chorvatskými hranicemi. Největší podpora však byla ze strany přátel a hudebního průmyslu. Začátkem října 2002 Karma vydala své druhé album Zavrti Zivot. Byla vydána i speciální Platinová verze se spoustou remixů. Nechyběli však ale ani fotografie nebo videoklipy. Jako třetí bylo vydáno album s názvem Remixes. Jak už sám název vypovídá, jednalo se hlavně o remixy největších hitů skupiny. Z nich jsou autoři např. Minea, Colonia, Sendi Cenov , Ivana Banfić a další. Deska obsahovala celkem 14 písní. V pořadí čtvrté album se jmenovalo Malo Pomalo. V České Republice mělo takový úspěch, že byla dokonce vydána Platinová edice s druhým CD plných remixů, videí a fotek.

Pat a Mat

8. listopadu 2008 v 13:03


Pat a Mat je český animovaný seriál o dvou nezručných kutilech,Patovi a Matovi.Byl vytvořen Lubomírem Benešem a Vladimírem Jiránkem.


Pink panther

8. listopadu 2008 v 12:55 Zajímavosti


The Pink Panther Theme je hudební kompozecie Henry Manciniho,kterou v roce 1963 napsal jako ústřední motiv pro film Růžový panter.O rok později byl za tuto skladbu nominován na oscara za nejlepší původní hudební počin.