Červenec 2008

Záhlaví

11. července 2008 v 11:52
Pozadí:

Velká Británie

2. července 2008 v 20:45
VELKÁ BRITÁNIE
Hlavní město:Londýn
Rozloha:244 110 m. n. m.
Nejvyšší hora:Ben Nevis (1343 m. n. m.)
Jazyk:Angličtina
Prezident:Alžběta II. (královna)
Podnebí:mírný pás
Velká Británie je ostrovní stát v severozápadní Evropě, oddělený od kontinentu průlivem La Manche a Severním mořem.
Představuje unii historických zemí: Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska.Je to země poměrně malá,
ale co do typu geologické stavby i krajiny, velice pestrá. Nejhornatější oblastí ostrovů je Wales, omývaný na severu
Irským mořem.Západně od Belfastu, hlavního města Severního Irska se nachází největší britské jezero Lough Neagh.
LONDÝN
je hlavní město Anglie a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ležící na jihovýchodě země při ústí řeky Temže.
OXFORD
Nachází se zde nejstarší univerzita v zemích používajících angličtinu -University of Oxford.Městem protéká řeka Temže, která je v úseku asi 15 km.

Švédsko

1. července 2008 v 10:22
ŠVÉDSKO
Hlavní město:Stockholm Jazyk:Švédština Prezident:Carl XVI. Gustaf (král) Počet obyvatel:9 060 430 Další velká města: Goteborg, Malmö,Uppsala
Je nordická země.Švédsko se nachází na Skandinávském poloostrově v severní Evropě.Hraničí s Norskem na západě a Finskem na severovýchodě. Švédsko je 55. největší zemí světa a největší v severní Evropě. Na východě Švédska leží Baltické moře. Hustota obyvatelstva je nízká, většina je koncentrována v městských oblastech. Velkou část země pokrývají lesy a horská divočina. Mezi nejdůležitější přírodní zdroje Švédska se řadí voda, dřevo a železná ruda, díky kterým je stát velmi prosperující.
Stockholm
Je hlavním a zároveň největším městem Švédska a kraje Stockholm (Stockholms Län). Stockholm leží na východním pobřeží mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Počet obyvatel se pohybuje okolo 761 721. Stockholm je důležitým obchodním a průmyslovým centrem Švédska. Ve Stockholmu sídlí švédská vláda a parlament, je také sídlem hlavy státu - krále. Ve Stockholmu (přesněji v sále radnice - Stadshuset) se každoročně vyhlašují některé z Nobelových cen.
Göteborg
Je druhé největší švédské město ležící v provincii Västergötland na západním pobřeží Švédska u zálivu Kattegat. Göteborg má v celé metropolitní oblasti 879 000 počet obyvatel . Götenbog je rovněž považován za studentské město, na dvou zdejších univerzitách totiž studuje zhruba 60 000 studentů, což je vůbec nejvíce v celé Skandinávii. Ve městě se nachází stadion Ullevi, který hostil v roce 1995 mistrovství světa, a roku 2006 mistrovství Evropy v atletice.